Bezelye Proteini

Bezelye, baklagil familyasına aittir. Kurutulmuş bezelyeler genel olarak %35 karbonhidrat, %27 protein ve az miktarda da yağ içermektedir. Bezelye protein konsantresi ve izolatının besinsel kalitesi iyi bir orandadır ve diyetlerin proteince zenginleştirilmesinde kullanılmaktadır.

Bezelye proteini, işlemden geçirilerek toz haline getirilir. Bezelye protein tozu, kırık bezelyeden (Pisum sativum) elde edilir. Bezelye proteini kalitesi, proteinin dokusuna ve yapısına bakılarak anlaşılır.

Protein çekirdekli yapısını bozarak pek iyi bir karışım oluşturmaz. Fakat bezelye proteini peynir altı suyu proteiniyle birleştiğinde iyi bir aminoasit karışımı elde edilir. Böylece bezelye proteininin diğer maddelerle karışımı kolaylaşır. Bezelye proteininin vücuttaki emilimi çok yavaşken, peyniraltı suyu proteini kana çok daha hızlı karışır. Bezelye proteini ise daha ucuzdur.

Kullanım amacı, besinlerin protein değerini arttırırken, aynı zamanda fiyatı olabildiğince düşük tutmaktır. Başka bir yönden de; peynir altı suyu proteini iyonlarıyla kombine halinde olan bezelye proteinleri iyi bir aminoasit profili taşır. Glisemik indeksleri azdır, yağ içerikleri azdır. Sindirimleri kolaydır.