Sodyum Benzoat

Sodyum benzoat bir kimyasal tuzdur. Benzoik asidin sodyum bikarbonat, sodyum karbonat veya sodyum hidroksit ile nötralizasyonu sonucunda elde edilir.

Sodyum benzoat  doğada saf halde bulunma özelliğine sahip değildir, fakat türevlendiği benzoik asit birçok hayvan ve bitkide doğal olarak bulunur ve üretimi de onlardan sağlanır. Beyaz ve katı olarak bulunur.

Antioksidanlardan ayrı depolanmalı ve ayrıca oda sıcaklığında serin ve nemsiz koşullarda saklanmalıdır. Sodyum benzoatın erime sıcaklığı 300°C civarındadır.

Sodyum benzoat ph değeri 5.0’ın üstüne çıktığı zaman aktivitesini kaybeder.

Sodyum benzoat gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinde küf ve mayalara karşı koruyucu olarak kullanılır. Sodyum benzoat kullanımında gıda sektörü ele alınırsa daha çok gazlı içecekler ve benzer meşrubatlarda, turşularda, ketçap ve benzeri preparatlarda marmelât reçel gibi gıdalarda, zeytin üretiminde şekerlemede yaygın olarak kullanılır. Sodyum benzoat kullanımı genelde % 0.1–0.2 aralığındadır. Ülkemizde sodyum benzoat en çok % 0,1 oranında kullanılabilmektedir, daha fazlasına izin verilmemektedir. İçecek endüstrisinde %10-20'lik sulu çözeltilerinden yararlanılmaktadır.