Sodyum Aljinat Çeşitleri - Protap DA serisi

Aljinatlar, kahverengi deniz yosunlarından elde edilirler, genellikle kuzey Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında Şili kıyılarlarından Kaliforniya kıyılarına kadar bulunur.Ekstraksiyon ve rafine etme işlemi yoluyla aljinik asit, ticari olarak işlevsel Sodyum Aljinatlara dönüştürülür.

Sodyum aljinatlar hem sıcak hem de soğuk suda çözünür ve çeşitli jelleşme özelliklerine sahip çeşitli viskozite aralıklarında bulunur. Sodyum Aljinat çözeltileri, kalsiyum iyonları (kalsiyum klorür veya diğer çözünür kalsiyum tuzu) varlığında, ısıya dayanıklı jelleşmiş form olan Kalsiyum Aljinat'a dönüştürülür.

Pastacılıkta (dolgu ve kaplamada), meyveli ürünlerde jöle ve diğer jellerin hazırlanmasında kullanılır.

Erişte, ekmek, şehriye, pastacılık ve donmuş gıdalar için su tutmalarını sağlamak amacıyla kullanılır.

Dondurma, yoğurt, krema ve peynir üretiminde pürüzsüz ürün elde etmek için kullanılır. Sodyum aljinat 70ºC sıcaklıktaki dondurma karışımına  % 0,3-0,9 oranında katılır. Karışımın dinlendirilmesi sırasında kuvvetli bir jel oluşturmaz. Bu madde dondurmayı ısı-şokuna karşı dayanıklı kılar ve dondurmanın viskozitesini arttırır.

Sütlü içecekler ve bitkisel içeceklerde süspansiyon oluşturucu ve kıvamlaştırıcı olarak kullanılır. Sodyum alijinat ayrıca C vitamini parçalanmasını ve yağ oksidasyonunu önlediği için tercih edilmektedir. Ayrıca köpüklü içeceklerde (bira, köpüklü kahveler gibi) köpük oluşturucu olarak kullanılır.

Reçel, puding, domates suyu ve konserve ürünler için emülgatör ve koyulaştırıcı olarak kullanılır.

Diğer Sektörlerde Kullanımı:

  • Hazımsızlık ve reflü ilaçlarında, sargı bezlerinde, ilaçları kapsüllemede ve dişçilikte kullanılır.
  • Tekstil endüstrisinde reaktif boya baskısında kullanılır. Reaktif boyar maddelerde koyu kıvamı sağlamak için kullanılan sodyum aljinat, boyar maddelerle reaksiyona girmez ve nişasta bazlı koyulaştırıcılardan farklı olarak, yıkamayla kolaylıkla ürünlerden uzaklaştırılabilir.  Yüksek viskozite, düşük katı madde yapısındaki sodyum aljinatlı boyar maddeler pamuk için, düşük viskozite, yüksek katı madde yapıdakiler ise ipek için kullanılır.
  • Kağıt üretiminde sertlik vermek amacıyla kullanılır.
  • Sodyum aljinat ilaveleri, inşaatlarda kullanılan çimento, alçı ve harcın plastikliğini arttırmakta işe yarar.
  • Plastik tutkallarda, duvar kağıdı tutkallarında, cam macunlarına, pilin katmanları arasında izolasyonu sağlamada, yapay tahta üretiminde sodyum aljinat kullanılır.