Tara Gum

Tara gam genellikle Peru’da yetişen Caesalpina Spinosa bitkisinin tohumlarından elde edilir. Tara gum keçiboynuzunu ve guar gamın sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Fiyat olarak keçi boynuzu zamkından daha ucuzdur. E417 kodu ile sınıflandırılır. Kokusuz beyaz ve sarımsı renk arasındadır.

Sodyum aljinat yerine alternatif kullanımı vardır. Soğuk ve sıcak suda iyi çözünür, ama etanolde çözünmez. Tara gamın viskozitesi keçiboynuzu gamına kıyasla yüksek, guar gama kıyasla düşüktür.

Tara gam, kimyasal olarak değiştirilerek veya diğer gamlarla karıştırılarak, değişik gıda uygulamalarında kullanılır.

Ksantan gam ile birlikte kullanıldığında uzun ömürlü süspansiyonlar oluşturur.

Agar ve karagenanın jelleşme aktivitelerini arttırmak amacıyla kullanılır.

Ekmekte ve unlu mamullerde, tara gam ürünün kupkuru olmasını engelleyerek, yumuşaklığı geliştirir ve ekmek içinin süngerimsi yapısını sağlar. Böylece ürünlerin raf ömrünü uzatır.

Meyve jöleleri ve reçeller gibi tüm elastik ve ya zayıf yapıda jel oluşumu istenen tariflerde kullanılır.

Tara gam donmuş tatlılarda yağsı yapı (ağızda tereyağı tadı verir) sağlayarak ürünlere kıvam verir. Ayrıca sıcaklık değişimine karşı dayanıklılık sağlar. Ayrıca ürünlerde şeker ve buz kristallerinin oluşumunu ve aromanın kaybını engeller.

Tara gam dondurmalarda kıvamlaştırıcı olarak diğer kıvamlaştırıcı çeşitleriyle birlikte kullanılır ve dondurmanın yumuşak kıvamını verir.

Ksantan gam ile birlikte kullanıldığında uzun ömürlü süspansiyonlar oluşturur. Bu karışım salata soslarında, hardal, ketçap ve mayonez gibi ürünlerde kullanıldığında ürünlerin kalıcılığını ve kıvamlarını arttırır.

Az ölçüde soslarda, çorbalarda ve meyve içerikli ürünlerde düşük kalorili kıvamlılığı ve ağız tadını sağlamak amacıyla kullanılır.