Maltodekstrin

Maltodekstrin, genellikle doğal mısır nişastasından elde edilen, tatsız ve kolay sindirilebilen bir karbonhidrattır.

Nişasta, pişirildikten sonra, asit ve/veya enzimler kullanılarak, daha küçük polimerlere ayrılır. (Vücudumuzdaki karbonhidratların sindirimi de buna benzer bir prosestir.)

Maltodekstrin aynı zamanda patates, buğday, arpa, çavdar ve yulaftan da elde edilebilir.Maltodekstrin birçok gıdada "dolgu" amaçlı kullanılır. Şeker dışındaki maddelerle bağ oluşturarak, tozumsu bir görüntü ve yapı verir.

İnstant Gıdalar (Soğuk suda çözünen gıdalar: Pudingler, Hazır Çorbalar, Dondurulmuş Ürünler):

Taşıyıcı madde olarak kullanılır. Suda çözündüğünde içeceğin şeffaflığını ve çekiciliğini korumasını sağlar.

Unlu Mamüller (Kekler ve kremalar): İçerdikleri yüksek molekül ağırlığa sahip sakkaritlerden dolayı kullanılırlar.

Ekmekler, pastalar :Su tutma özelliklerinden dolayı kullanılırlar.

Bebek mamaları, yem yardımcı malzemeleri, yaşlı gıdaları, hasta gıdalarında kullanımında ağızda yumuşak his verir, çok kolay sindirilir. Ürün içindeki aromaları taşır ve ürüne yayar. Enkapsülasyon için uygundur.

Aroma tutucu özellikleri ve dolgunluk amacıyla kullanılır, ürünlerin nem tutmasını engeller.

Toz çorbalar, toz soslar, baharatlar, peynir sosları, krema sosları, pizza sosları ve salata soslarında aroma arttırıcı, taşıyıcı, oksijen bariyeri oluşturucu, kıvam verici, viskozite oluşturucu özelliklerinden dolayı kullanılır. Sprey kurutma ajanı olarak da kullanılmaktadır.

Şeker kaplamalarda, yumuşak merkezli şekerlerde, parlatma ve dondurma amacıyla kullanılır. Fıstık kaplamada, leblebi kaplamada ve pastil üretiminde yapışkanlığı arttırma ve kristal oluşumunu engelleme amacıyla kullanılır. Sert şekerlerde ise higroskopik özellikleri geliştirir.

Sporcu içecekleri gibi özel içeceklerde ve takviye besin maddelerinde bağlayıcı olarak, özkütle kontrolü ve çözünme hızını kontrol amacıyla kullanılır.