Karagenan Çeşitleri ( Protap MC Serisi )

Karagenanlar, Rhodophyceae familyasına ait kırmızı deniz yosunu türlerinden rafinasyon ile elde edilir,İrlanda deniz yosunu olarakta bilinirler.

Tam rafine ve yarı rafine olmak üzere iki kalitede üretilir.Tam rafine proseste yosunun selüloz matriksinden çözündürülerek, temiz ve berrak nihai ürün olarak elde edilir. Saydamlık ve berraklık istenen uygulamalarda tam rafine tercih edilir.Yarı rafine proses’de ise; karragenanın jel şiddetini arttırmak için bünyesinde bir miktar selüloz bağlı olarak tutulur. Yarı-rafine ürünün çok daha düşük maliyette, jel oluşturma ve bağlayıcı özellikleri mükemmeldir. Ancak, oluşan jel rafine olana kıyasla, görsel olarak şeffaf değildir.

Karagenan eklendiği ürünün rengini , kokusunu değiştirmez sadece kıvam verir.Jellerinin dokusu basit kıvamlaştırıcılıktan sıkı jellemelere kadar geniş bir sunum yelpazesinde kullanılabilmektedir. Elastikten kırılgana,sıkıdan yumuşağa birçok jel üretiminde kullanılanılabilir.

Günümüzde , gıda endüstrisinde kullanımı o kadar yaygındır ki dünyada en çok üretilen katı yosun ekstraktı haline gelmiştir. Özellikleri ve kimyasal yapıları nedeniyle birbirinden farklılaşan birçok Karagenan türü bulunmaktadır , gıda endüstrisinde kullanılan Karagenan’lar genelde birçok farklı alg karışımında elde edilmiş özgül ihtiyaçlara cevap veren moleküllerdir.

İşlenmiş et ürünlerinde nemin korunması amacıyla kullanılmaktadır. Bu sıvı tutulumu özelliği et ürünlerinde yağ eksikliğinden kaynaklanan kuruluk hissini ortadan kaldırmada kullanılmaktadır.

Aynı zamanda ürüne elastikiyet ve yapı kazandırmaktadır. Dilimlenebilirlik ve çiğnenebilirlik özelliklerini geliştirerek , yapıdaki suyun raf ömrü boyunca tutulmasını , salınmamasını sağlar. En kaliteli bileşenlerle talebe uygun hazırlanan Karagenan karışımlarımız ile müşterilerimize bu alanda çözüm sağlamaktayız.