Karagenan Çeşitleri ( Protap DC Serisi )

Karagenanlar , Rhodophyceae familyasına ait kırmızı deniz yosunu türlerinden rafinasyon ile elde edilir. İrlanda deniz yosunu olarakta bilinirler.

Tam rafine ve yarı rafine olmak üzere iki kalitede üretimi yapılır.

Tam rafine proseste yosun selüloz matriksinden çözündürülerek, temiz ve berrak nihai ürün elde edilir. Saydamlık ve berraklık istenen uygulamalarda tam rafine ürün tercih edilir.

Yarı rafine proses’de ise; karragenanın jel şiddetini arttırmak için bünyesinde bir miktar selüloz bağlı olarak tutulur. Yarı-rafine ürünün çok daha düşük maliyette, jel oluşturma ve bağlayıcı özellikleri mükemmeldir. Ancak, oluşan jel rafine olana kıyasla, görsel olarak şeffaf değildir.

Karagenan eklendiği ürünün rengini , kokusunu değiştirmez sadece kıvam verir.

Jellerinin dokusu basit kıvamlaştırıcılıktan sıkı jellemelere kadar geniş bir sunum yelpazesinde kullanılabilmektedir. Elastikten kırılgana, sıkıdan yumuşağa birçok jel üretiminde kullanılanılabilir.

Günümüzde , gıda endüstrisinde kullanımı o kadar yaygındır ki dünyada en çok üretilen katı yosun ekstraktı haline gelmiştir. Özellikleri ve kimyasal yapıları nedeniyle birbirinden farklılaşan birçok Karagenan türü bulunmaktadır , gıda endüstrisinde kullanılan Karagenanlar genelde birçok farklı alg karışımında elde edilmiş özgül ihtiyaçlara cevap veren moleküllerdir.

Blok ve sürülebilir peynirlerde  PROTAP DC serilerimiz ile çözüm sunmaktayız.

Karagenan kullanımı peynirde ;

  • Yapışma önlenir.
  • Dilimlenebilirlik geliştirilir.
  • Daha iyi bir stabilizasyon sağlanır.
  • Peynirin erime yeteneğinde iyileşme sağlanır.
  • Su salması önlenir.
  • Peynirde sünmeyi arttırır.