Aljinatlar

Sodyum aljinatın E numarası E401 'dir.Doğal bir polisakkarit olan aljinik asitin sodyum tuzudur. Aljinik asit, kahverengi deniz yosununun (Laminaria, Macrocystis) hücre duvarından elde edilir.

Sodyum aljinatın suda çözünmesi ve su tutma kapasitesi yüksektir. Jelleşme hızı yüksektir ve istenildiğinde bazı uygulamalarla jelleşme hızı düşürülebilir. Sodyum aljinat ısıya dayanıklı ve geriye dönüştürülemeyen özellikte jel oluşturur.

Dondurma, yoğurt, krema ve peynir üretiminde pürüzsüz ürün elde etmek için kullanılır.

Sütlü içecekler ve bitkisel içeceklerde süspansiyon oluşturucu ve kıvamlaştırıcı olarak kullanılır. Sodyum alijinat ayrıca C vitamini parçalanmasını ve yağ oksidasyonunu önlediği için tercih edilmektedir. Ayrıca köpüklü içeceklerde (bira, köpüklü kahveler gibi) köpük oluşturucu olarak kullanılır.

Reçel, puding, domates suyu ve konserve ürünler için emülgatör ve koyulaştırıcı olarak kullanılır.

Pastacılıkta (dolgu ve kaplamada), meyveli ürünlerde jöle ve diğer jellerin hazırlanmasında kullanılır.

Erişte, ekmek, şehriye, pastacılık ve donmuş gıdalar için su tutmalarını sağlamak amacıyla kullanılır.

Donmuş gıdalar, et, balık ve diğer benzeri ürünlerin kaplanmasında, film oluşturucu madde olarak kullanılmaktadır.

Hazımsızlık ve reflü ilaçlarında, sargı bezlerinde, ilaçları kapsüllemede ve dişçilikte kullanılır.

Tekstil endüstrisinde reaktif boya baskısında kullanılır. Reaktif boyar maddelerde koyu kıvamı sağlamak için kullanılan sodyum aljinat, boyar maddelerle reaksiyona girmez ve nişasta bazlı koyulaştırıcılardan farklı olarak, yıkamayla kolaylıkla ürünlerden uzaklaştırılabilir.  Yüksek viskozite, düşük katı madde yapısındaki sodyum aljinatlı boyar maddeler pamuk için, düşük viskozite, yüksek katı madde yapıdakiler ise ipek için kullanılır.

Kağıt üretiminde sertlik vermek amacıyla kullanılır.

Sodyum aljinat ilaveleri, inşaatlarda kullanılan çimento, alçı ve harcın plastikliğini arttırmakta işe yarar.

Plastik tutkallarda, duvar kağıdı tutkallarında, cam macunlarına, pilin katmanları arasında izolasyonu sağlamada, yapay tahta üretiminde sodyum aljinat kullanılır.