Agar Agar

Agar Agar, kırmızı deniz yosunlarının ekstrakte edilmesi ile elde edilen bir polisakkarittir. Bu deniz yosunlarının cinsleri daha çok Gelidium ve Gracilaria şeklinde olup farklı ülkelerden toplanmaktadır. Agar tek bir kimyasal madde olmayıp Agaroz ve Agaropektin polisakkaritlerinden oluşan bir polimerdir.

Agar ince tabaka toz halinde bulunur. Kalitesini farklılaştıran özellikler; jel kuvveti, jelleşme ve erime derecesi, rengi, çözünürlüğü gibi etmenlerdir. Agarın genel olarak jelleşme sıcaklığı olan 30-40 °C’deki sıcak çözeltisi soğutularak jelleşme elde edilir.90 – 95°C üzerinde ısıtıldığında erimektedir. Agar ağırlığının yirmi katı kadar su çekebilme özelliğine sahiptir.
Isıya karşı dirençli jel oluşturması ve jel oluşturma sıcaklığı ile erime sıcaklığının farklı olması özel kullanımlar için tercih edilmektedir. Bu amaçla kurabiyelerde, pudinglerde, süsleme jölelerinde, pasta dolgularında, kremalı pastalarda ve diğer benzeri gıdalarda stabilizatör olarak kullanılmaktadır. Pasta süslemelerinde (şeker kaplamaları ve kremalar)  kullanımı stabiliteyi arttır. Ve şekerli sıvının akıp ambalaja yapışmasını engeller.
Agar Agar laboratuvarlarda besiyeri olarak kullanılır.